....TÜRKİYE'NİN KALBİ BURDA ATAR....
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

....TÜRKİYE'NİN KALBİ BURDA ATAR....

...geldiğiniz için teşekkürler...

AnasayfaKapıLatest imagesAramaKayıt OlGiriş yap

Hz. Yusufun Duaları

2 posters
YazarMesaj
EsRa
Admin
Admin
EsRa

rep : Hz. Yusufun Duaları Reputationpossscv3

Hz. Yusufun Duaları Empty
MesajKonu: Hz. Yusufun Duaları   Hz. Yusufun Duaları Icon_minitimePaz Ekim 19, 2008 7:28 pm

Hz. Yusuf kıssası, dua konusunda müminler için güzel örneklerle doludur. Hz. Yusuf, karşılaştığı her türlü sıkıntıya karşı tevekküllü ve teslimiyetli davranmasıyla ve Allaha olan sadakatiyle, sağlam bir imanın tüm alametlerini göstermiştir.
Hz. Yusufa ve babası Hz. Yakupa isabet eden sıkıntılar, küçük yaştaki Hz. Yusufun kıskanç kardeşleri tarafından kuyuya atılıp bir kurt tarafından yenmiş gibi gösterilmesiyle başlamıştır. Ancak Hz. Yusuf, Allahın izniyle, yoldan geçen bir kervan tarafından bulunmuş ve onlar tarafından para karşılığında Mısırlı birine satılmıştır. Ergenlik çağına geldiğinde kendisine ilim ve hikmet (Yusuf Suresi, 22) verilen Hz. Yusufun, onu satın alan Mısırlının karısı kendisinden murad almak isteyince şöyle dua ettiği bildirilmiştir:

(Yusuf) Dedi ki: Rabbim, zindan, bunların beni kendisine çağırdıkları şeyden bana daha sevimlidir. Kurdukları düzeni benden uzaklaştırmazsan, onlara (korkarım) eğilim gösterir, (böylece) cahillerden olurum. (Yusuf Suresi, 33)
Ayette bildirildiği üzere Hz. Yusuf, duasında içinde bulunduğu durumu samimi olarak itiraf etmiştir. Bunun ardından hapse atılan Hz. Yusuf, yıllar boyu orada kaldıktan sonra, Mısırlının karısının da Hz. Yusufun masum olduğunu söylemesi üzerine zindandan çıkarılmıştır. (Yusuf Suresi, 51-54) Tüm bu sıkıntıların ardından Hz. Yusufun duası kabul edilmiş ve kuyuya atılma ile başlayan olaylar, ülkenin iktidarında söz sahibi olmasıyla devam etmiştir. (Yusuf Suresi, 56)
Böylece iktidar sahibi olan Hz. Yusuf, kendisini zindandan çıkararak hazinenin başına geçiren Allaha şükretmiştir. Hz. Yusufun dünyada Müslüman olarak ölmek ve ahirette de salihlerle birlikte olmak için şöyle dua ettiği bildirilmiştir:
Rabbim, Sen bana mülkten (bir pay ve onu yönetme imkanını) verdin, sözlerin yorumundan (bir bilgi) öğrettin. Göklerin ve yerin Yaratıcısı, dünyada ve ahirette benim velim Sensin. Müslüman olarak benim hayatıma son ver ve beni salihlerin arasına kat. (Yusuf Suresi, 101)
merfe
moderatör
moderatör
merfe

Nerden : -----çapa------k.m.p-----şehremini-----vs vs.......

MesajKonu: Geri: Hz. Yusufun Duaları   Hz. Yusufun Duaları Icon_minitimeÇarş. Ekim 29, 2008 8:49 am

SAOL CNM
Misafir
Misafir

MesajKonu: Geri: Hz. Yusufun Duaları   Hz. Yusufun Duaları Icon_minitimePtsi Kas. 24, 2008 3:03 pm

Saol

Hz. Yusufun Duaları
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» Hz. Nuhun Duaları
» Hz. İbrahimin Duaları
» Hz. Eyüpün Duaları
» Hz. Muhammed (sav)in Duaları